ברוכים הבאים לYour College

  איפה כדאי ללמוד למבחן כדי להפיק את המרב

  איפה כדאי ללמוד למבחן כדי להפיק את המרב

  התשובות לשאלה שבכותרת עשויות להיות רבות כמספר הנשאלים. אנשים שונים זה מזה “כשוני האש מן המים”, כלשון המשוררת (זלדה) ולכן טבעי שלכל אחד ואחת מהם יהיו המקום, הזמן והתנאים הנוחים והמועדפים עליהם.

  בעיקרון- סביר להניח כי למידה לקראת מבחן מיטבית כאשר היא נערכת במקום שקט ונוח, שלא נשמעים בו רעשי רקע המפריעים לקשב ולריכוז. יש מי שרגילים ואוהבים להתכונן למבחן לבדם ויש מי שמעדיפים לעשות זאת בחברת חברים ללימודים.

  אופן ההתכוננות למבחן יכול להיגזר גם מאופי המבחן וממתכונתו. ככל שהוא מחייב שינון, ייתכן כי דווקא שיתוף חברים נוספים יקל על כך. אם ההכנה מתמקדת בעיקר בקריאת חומר מרובה, ייתכן כי ישיבה לבד מול מחשב תהיה טובה ומתאימה יותר.

  שאלה נלווית לשאלה שבכותרת היא גם שאלה- מתי להתכונן. לכל אדם יש שעון ביולוגי ייחודי לו: יש מי שערניים יותר דוור בשעות הערב והלילה בעוד אחרים ערניים יותר בשעות היום, שעות האור. ככל שניתן לשלוט על מיקום וזמן ההכנה, חשוב למצוא את התנאים המיטביים האפשריים, כדי להפיק ולמצות את המרב ואת המיטב מהלמידה לקראת המבחן.

  לא בלחץ

  חשוב להתכונן בראש שקט. לא בלחץ. לחץ עלול להיגרם מגורמים שונים. לדוגמה, בשלב מסוים עלולה ישיבה בבית קפה, אשקר בשעות הבוקר, לדוגמה, היה שקט באופן יחסי והיה בו מספר מועט של אנשים להיהפך ל”שוק” הומה אדם בשעת צהריים, ומה שהיה מקום נוח, טוב ושקט נהפך להיפך הגמור.

  יש מי שלכאורה לימוד בביתם הוא המקום האידיאלי אבל כאשר בשלב מסוים מתחילים להיות מוסחים על ידי “רעשי רקע”- במירכאות ובלעדיהן- שונים, כגון מקרר על מגוון הפיתויים בו, עלולה ההכנה למבחן להיות פחות אפקטיבית כשהזמן אינו מנוצל היטב.

  ניתן לומר, כי התשובה לשאלה היא תלויית משיב. יהיה המקום שבו לומדים לקראת מבחן אשר יהיה, חשוב שהוא יאפשר מיצוי מלוא הפוטנציאל של המקום והזמן להפוך את הלימוד ליעיל ולמשמעותי.

  חשובה עצם ההכנה. אסור שהעדר מקום אידיאלי ללימוד לקראת מבחן ישמש תירוץ להזנחתו. לא תמיד אפשרי למצוא את המקום הרצוי אבל ניתן להפוך את המקום המצוי למקום שמאפשר לימוד.

  כל אדם מכיר את עצמו, לכן חשוב להתרחק ממקומות שבהם הדעת תהיה מוסחת בגלל גירויים שונים- חזותיים או קוליים. כאשר מתכנסת חבורה של תלמידים ללימוד משותף, עלול להיווצר פיתוי לשיחות סרק ולהתמסרות אל שאר “זוללי” הזמן- חלקם גלויים וחלקם סמויים. בכל מקרה, בכל מקום ובכל זמן נדרשת קבלת החלטה ללמוד באופן מסודר ומרוכז כל משך זמן שיידרש. בשלב מסוים, אם וכאשר מאבדים את הריכוז או חשים, באופן טבעי וצפוי, כי מתאים לכם לעשות הפסקה להתרעננות- עשו אותה. היא חשובה להגברת התועלת שמופקת מההכנה. בהצלחה!

  השאר תגובה


  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  נגישות